PRZEWODNIK WSPINACZKOWY

W roku 1993 ukazuje się pierwszy przewodnik wspinaczkowy po Podzamczu, autorstwa Małgorzaty i Jana Kiełkowskich. Od tego czasu pojawiło się jeszcze kilka publikacji, opisujących rejon Podzamcza. Kiedy przyszła mi do głowy myśl, aby zasiąść przed klawiaturą komputera, nie sądziłem jeszcze, że wydam przewodnik w formie e-booka. Nadal mam wątpliwości czy kilka kolorowych zdjęć na ekranie smartfona nie jest swego rodzaju zbezczeszczeniem spuścizny moich poprzedników? Przewodnik w komórce - czy to się przyjmie? Czas pokaże, być może właśnie to jest ten moment, w którym należy iść z duchem czasów? Na te pytania odpowiedzi przyjdą zapewne same, niebawem. Chętnie poznam Wasze zdanie drodzy czytelnicy-wspinacze.

Ponieważ jestem wielkim fanem przewodników wydawnictwa Rockfax, głównym celem jaki sobie postawiłem to wykorzystanie wysokiej jakości zdjęć przedstawiających skały na terenie Podzamcza. Miałem pewność, że przy obecnie dostępnym sprzęcie fotograficznym i technice obróbki zdjęć, jestem wstanie uzyskać obrazy wysokiej jakości, a przedstawione skały z naniesionymi siatkami dróg, będą jak najbardziej realistyczne. W obecnie dostępnych drukowanych wydawnictwach, brakuje mi dokładności i oddania realizmu skały. Kolejne cele jakie sobie postawiłem to szczegółowe zebranie jak najwięcej informacji historycznych dot. wspinania w Podzamczu oraz pokonanych dróg wspinaczkowych, zamieszczenie krótkich opisów przy drogach, mówiących o ich charakterze, a także, wykorzystanie historycznych zdjęć i ciekawych historii, które wydarzyły się w tym wspaniałym rejonie.

Oczywiście przewodnik nie powstał by gdyby nie pomoc sporej grupki osób, którym bardzo chciałbym podziękować: mojej żonie Reginie, synom Pawłowi i Filipowi za cierpliwość w czasie mojej pracy nad przewodnikiem, Maćkowi i Rafałowi za cenne uwagi i doping. Darkowi Piętakowi za długie godziny spędzane na sms-owych pogawędkach, dostarczaniu mi ogromu informacji historycznych oraz pracy nad korektą przebiegu i wyceny dróg. Adamowi Zyzakowi za miłą pogawędkę telefoniczną. Oraz wszystkim autorom dróg, z którymi konsultowałem się przy poprzednim wydaniu przewodnika z 2009 roku oraz w czasie teraźniejszym: Przemkowi Mizerze, Michałowi Jagielskiemu, Włodkowi Porębskiemu, Krzysztofowi Kucharskiemu, Dawidowi Skoczylasowi, Kubie Rozbickiemu, Andrzejowi Starosolskiemu.